Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, do Domu Pomocy Społecznej (DPS) może być skierowana osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. W przypadku osób kierowanych do DPS za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej jest także ważna okoliczność, że tej niezbędnej opieki nie można zapewnić w miejscu dotychczasowego zamieszkania.
- Osoba zainteresowana zamieszkaniem w naszym DOMU powinna skontaktować się z nami telefonicznie lub listownie. Poniżej podajemy adres i numery telefonów:
Dom Pomocy Społecznej Sadyba
Skwirzowa 38
27-670 Łoniów (koło Sandomierza)
tel. 500 400 133; 500 400 285 - Osoby lub rodziny, które nie mają możliwości samodzielnego pokrywania kosztów związanych z pobytem w Domu Pomocy Społecznej mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków gminy. W tym celu należy:
a) Złożyć wniosek o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej SADYBA do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania (na terenie gminy stałego zameldowania wnioskodawcy). We wniosku należy wskazać docelowo na Dom Fundacji Sadyba oraz uzasadnić ten właśnie wybór. (Pracownik socjalny Fundacji, po otrzymaniu wypełnionej Ankiety może pomóc w napisaniu wniosku o właściwej treści do ops).
b) Przygotować dokumenty (decyzja rentowa, emerytalna, KRUS) potwierdzające sytuację finansową osoby, która chce być umieszczona w DPS.
c) Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (specjalny druk można pobrać od pracownika socjalnego OPS) należy wypełnić u lekarza rodzinnego. Warto zwrócić uwagę, żeby w treści zaświadczenia lekarz stwierdził, czy zachodzi konieczność pomocy ze strony osoby trzeciej, ewentualnie, że osoba ubiegająca się o skierowanie do DPS nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Z uwagi na okoliczność, że Domy Pomocy Społecznej SADYBA są przeznaczone dla osób starszych lub osób przewlekle somatycznie chorych, osoby które będą miały na zaświadczeniu inną niż wymienione kwalifikację – nie będą mogły być przyjęte do DPS SADYBA.
d) Przygotować dokumenty potwierdzające wysokość dochodów osób zobowiązanych do alimentacji (tych osób, które wspólnie zamieszkują), do których zalicza się przede wszystkim: małżonka, dzieci, rodziców (dokumenty kompletuje pracownik właściwego OPS i ustala z rodziną zobowiązaną do alimentacji wysokość ewentualnej dopłaty do kosztów pobytu w DPS – poniżej szczegółowa informacja kto jest zobowiązany).
e) Zaświadczenie o kombatantach oraz osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.