Rozdział I
Postanowienia ogólne
FUNDACJA SADYBA, ustanowiona na mocy aktu notarialnego przed Notariuszem Jackiem Wojdyło w Kancelarii Notarialnej w Katowicach przy ul. Kopernika nr 26 pod numerem repertorium A Nr 8263/2006 z dnia 02.10.2006r., działa w celu utworzenia i prowadzenia na rzecz ogółu społeczności Domów Pomocy Społecznej, zwanych dalej: „Domami Pomocy Społecznej”, na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r., Nr 46 poz. 203 z późn. zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.) oraz niniejszego Statutu.
§1
- Fundacja Sadyba ma osobowość prawną.
§2
- Siedzibą Fundacji jest Bystra, Gm. Wilkowice
- Czas trwania Fundacji nie jest ograniczony.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a także obszar innych państw na zasadach przewidzianych w umowach międzynarodowych i przepisach szczególnych. Fundacja prowadzi działalność na rzecz całego społeczeństwa.
- W rozmiarach służących realizacji celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność odpłatną i nieodpłatną pożytku publicznego.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego.
§3
- .W Fundacji nie jest dopuszczalne:
a) udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu lub w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej: „osobami bliskimi”,
b) przekazywanie majątku Fundacji na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
c) wykorzystywanie majątku Fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
d) zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Fundacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział II
Cele, zasady i formy działalności Fundacji
§4
- Fundacja realizuje podstawowy cel – utworzenie i prowadzenie Domów Pomocy Społecznej, poprzez między innymi:
a) prowadzenie remontu i modernizacji budynków, oraz ich urządzeń, a także zagospodarowania nieruchomości gruntowych, przeznaczonych na działalność Domów Pomocy Społecznej oraz wyposażenie ich zgodnie z wymaganiami przepisów prawa,
b) świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób zamieszkałych, jak również niezamieszkujących w Domach Pomocy Społecznej,
c) świadczenie usług zdrowotnych, profilaktycznych, diagnostycznych i pielęgnacyjnych dla osób zamieszkałych, jak również niezamieszkujących w Domach Pomocy Społecznej,
d) wspomaganie i popieranie rozwoju Domów Pomocy Społecznej,
e) organizacyjne i rzeczowe wspieranie Domów Pomocy Społecznej,
f) działania na rzecz pozyskiwania środków na bieżącą działalność Domów Pomocy Społecznej, remonty, modernizację, administrowanie i konserwację budynków, oraz urządzeń, a także nieruchomości gruntowych wykorzystywanych przez Domy Pomocy Społecznej,
g) propagowanie idei wolontariatu w społeczeństwie,
h) pomoc w zorganizowaniu i utrzymaniu gospodarstwa rolno-hodowlanego produkującego na rzecz Domów Pomocy Społecznej
i) działania na rzecz osób niepełnosprawnych
2. W realizacji swych celów Fundacja może nawiązać współpracę z polskimi i zagranicznymi podmiotami prowadzącymi zbliżoną do Fundacji działalność.
§5
Domy Pomocy Społecznej będą prowadzone na zasadach przewidzianych w ustawie dotyczącej Domów Pomocy Społecznej.
§6
Działalność odpłatna pożytku publicznego Fundacji może być realizowana także poprzez tworzenie bądź uczestnictwo w spółkach prawa cywilnego oraz handlowego na zasadach określonych w stosownych przepisach.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§7
- Fundacja realizuje cele statutowe w oparciu o posiadany majątek.
2. Majątek Fundacji przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji, na pokrycie kosztów jej utrzymania oraz na prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego.
3. Majątek Fundacji stanowią:
a) fundusz założycielski w postaci:
– kwoty 112.000 zł (słownie: sto dwanaście tysięcy złotych),
b) fundusze z bieżących dochodów. - Z funduszu założycielskiego na działalność odpłatną pożytku publicznego przeznacza się kwotę 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).
§8
- Dochody Fundacji pochodzą z:
- a) darowizn, spadków i zapisów dokonanych na rzecz Fundacji,
b) opłat za pobyt w Domach Pomocy Społecznej,
c) praw majątkowych nabytych przez Fundację,
d) dochodów z majątku Fundacji,
e) dochodów z działalności odpłatnej pożytku publicznego Fundacji i działalności gospodarczej będącej dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego,
f) odsetek od wkładów na rachunkach bankowych,
g) dotacji. - Zasady przyjmowania opłat za pobyt w Domach Pomocy Społecznej, a także darowizn, spadków, zapisów i dotacji określają odrębne przepisy.
- Dochody z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Fundacja może przyjąć spadek jedynie wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia o przyjęciu spadku jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe. Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
§9
- Rada może uchwałą powołać do swego grona inne osoby fizyczne lub przedstawicieli osób prawnych, nadając im tytuł Honorowego Fundatora, które:
a) dokonały znacznego przysporzenia majątkowego na rzecz Fundacji
b) zadeklarują zamiar dalszego materialnego wspierania idei Fundacji
c) w inny sposób wspomagają działalność Fundacji
- Osoby, którym nadano tytuł Honorowego Fundatora uczestniczą w obradach Rady bez prawa głosu. Rada w drodze uchwały może nadać Honorowemu Fundatorowi prawo głosu.
§10
Fundacja może tworzyć fundusze celowe, przeznaczone na realizację poszczególnych rodzajów celów działania Fundacji.
§11
Zarząd Fundacji prowadzi gospodarkę finansową i dokumentację księgową na podstawie obowiązujących przepisów.
Rozdział IV
Władze Fundacji
§12
- Władzami Fundacji są:
- a) Rada Fundacji, zwana dalej: Radą,
b) Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem,
c) Komisja Rewizyjna.
§13
- Radę tworzą Fundatorzy. Fundatorzy nie mogą zostać wykluczeni z członkostwa w Radzie, za wyjątkiem okoliczności, gdy Fundator działa na szkodę Fundacji. Wówczas Rada podejmuje uchwałę o wykluczeniu. O przyjęciu uchwały o wykluczeniu z członkostwa decyduje co najmniej 2/3 członków Rady.
- Członkowie Rady mogą zaprosić do uczestnictwa w Radzie inne osoby przy zgodzie bezwzględnej większości głosów. Uchwała o przyjęciu musi zostać podjęta przez co najmniej 2/3 członków Rady. Po uprzednim złożeniu oświadczenia przez osobę zaproszoną do Rady o wyrażeniu zgody na udział w Radzie.
- W drodze uchwały podjętej przez co najmniej 2/3 członków Rady, Rada może usunąć członka Rady z członkostwa w Radzie.
- Członkostwo w Radzie wygasa:
a) w przypadku śmierci,
b) w przypadku złożenia pisemnej rezygnacji. - Każdy członek Rady ma jeden głos. Uchwały– poza przypadkami określonymi w pkt. 2-4 – zapadają większością co najmniej 2/3 głosów, przy obecności całej Rady.
- Co najmniej 2/3 głosów wymaga podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmiany statutu Fundacji,
b) likwidacja Fundacji,
c) zbycia majątku trwałego Fundacji,
d) połączenia z inną Fundacją. - Rada zbiera się w miarę potrzeb, z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu, nie rzadziej niż jeden raz w roku.
- Radzie przewodniczy Przewodniczący Rady wybierany z grona jej członków zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków.
- Członkowie Rady mogą działać przez ustanowionych na piśmie pełnomocników.
- Rada nie podlega Zarządowi w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru nad działalnością Fundacji.
§14
- Do wyłącznej kompetencji Rady należy:
a) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu i Wiceprezesa,
b) powoływanie i odwoływanie członków Komisji Rewizyjnej,
c) zmiana Statutu Fundacji,
c) podejmowanie uchwał w sprawie przekształcenia, połączenia lub likwidacji Fundacji,
d) podejmowanie uchwał w sprawach związanych z gospodarowaniem majątkiem Fundacji przekraczających zwykły zarząd, z wyjątkiem podziału zysku z działalności odpłatnej pożytku publicznego Fundacji,
e) podejmowanie uchwał wyrażających zgodę na zbycie lub obciążenie nieruchomości stanowiących własność Fundacji,
f) udzielanie wiążących zaleceń Zarządowi,
g) ustalanie, które funkcje pełnione w organach Fundacji mogą być wykonywane odpłatnie oraz określanie – w drodze uchwały – rozmiaru środków przeznaczonych na wynagrodzenia oraz zasad wynagradzania pracowników Fundacji,
h) przyjmowanie i zatwierdzanie sprawozdań rocznych i okresowych Zarządu z działalności Fundacji: merytorycznego i finansowego za ubiegły rok kalendarzowy
i) rozpatrywanie i zatwierdzanie programu działalności odpłatnej pożytku publicznego Fundacji,
j) wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną, jak również w innych sprawach podejmowanych z własnej inicjatywy we wszystkich sprawach dotyczących Fundacji. - Rada może podejmować uchwały w każdej sprawie przedstawionej przez Zarząd, jak również z własnej inicjatywy.
- Pracami Rady kieruje Przewodniczący Rady.
§15
- Zarząd składa się z 1 – 5 osób, w tym Prezesa Zarządu i Wiceprezesa.
- Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
- Członkowie Zarządu mogą być w każdej chwili odwołani.
- W przypadku Zarządu wieloosobowego, Fundację reprezentują dwaj członkowie Zarządu.
§16
- Zarząd reprezentuje Fundację na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należą wszystkie sprawy niezastrzeżone do wyłącznej kompetencji Rady.
- Zarząd kieruje bieżącą działalnością Fundacji, w szczególności:
a) opracowuje programy jej działania,
b) sporządza sprawozdania z działalności Fundacji,
c) sprawuje zarząd jej majątkiem,
d) przyjmuje subwencje, spadki i darowizny,
e) kieruje bieżącą działalnością Fundacji,
f) prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego Fundacji, także działalność gospodarczą jako dodatkową do działalności odpłatnej pożytku publicznego,
g) podejmuje decyzje o przystąpieniu do spółek prawa cywilnego i handlowego,
h) występuje z wnioskiem w sprawie zmian w statucie, przekształcenia, połączenia oraz likwidacji Fundacji. - Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy jego członków. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu, a w razie jego nieobecności Wiceprezesa.
- Członkami Zarządu mogą być osoby, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§17
- Komisja Rewizyjna:
a) składa się z 3 – 5 osób, które wybierają Przewodniczącego ze swego grona
b) posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwołuje Przewodniczący Komisji, co najmniej raz na rok. Z posiedzeń Komisji Rewizyjnej jest sporządzany protokół.
c) Komisja Rewizyjna sprawuje stały nadzór nad działalnością Fundacji we wszystkich dziedzinach jej działalności i jest organem nadzoru w rozumieniu art.20 ust.1 pkt 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
d) Komisja Rewizyjna nie ma prawa wydawania Zarządowi wiążących zaleceń dotyczących prowadzenia spraw Fundacji
e) Komisja Rewizyjna bada pod względem formalnym i merytorycznym przedłożone przez Zarząd sprawozdanie merytoryczne i finansowe, a także coroczny bilans.
f) Komisja Rewizyjna przedstawia Radzie wnioski wynikające z przeprowadzonych kontroli i składa mu roczne sprawozdanie ze swojej działalności.
g) Komisja Rewizyjna ma prawo wglądu we wszystkie dokumenty Fundacji, w szczególności może żądać od członków Zarządu oraz pracowników przedstawienia wszelkich dokumentów oraz złożenia wyjaśnień dotyczących działalności Fundacji. Może także dokonywać rewizji majątku oraz kontroli finansowej. - Członkowie Komisji Rewizyjnej:
nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
c) mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni. - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej może brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos Przewodniczącego posiedzenia.
Rozdział V
Działalność odpłatna pożytku publicznego Fundacji
§17
Przedmiotem działalności odpłatnej pożytku publicznego Fundacji jest prowadzenie Domów Pomocy Społecznej na rzecz ogółu społeczności oraz według woli darczyńców lub sponsorów.
§18
- Zasady gospodarki finansowej:
a) Fundacja prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego oraz działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego, według opracowywanych programów,
b) wielkość zatrudnienia określa Zarząd,
c) decyzje dotyczące przedsięwzięć inwestycyjnych podejmuje Zarząd.
Rozdział VI
Zmiana Statutu
§19
- Zmiana Statutu nie może dotyczyć celu Fundacji.
- Decyzje w kwestii zmiany statutu podejmuje co najmniej 2/3 głosów Rady w drodze uchwały, na wniosek Zarządu lub z własnej inicjatywy.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§20
- Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach.
- Do łączenia fundacji stosuje się odpowiednio przepisy o ich tworzeniu i likwidacji.
- Uchwałę o likwidacji Fundacji podejmuje Rada przez co najmniej 2/3 głosów.